Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem

"Od Bałtyku do Tatr"

Od 15 do 22 września klasy 6a i 6b przebywały w Sopocie, uczestnicząc w projekcie współpracy pomiędzy naszą Szkołą a Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Sopocie. A oto ich wspomnienia:

1 dzień (sobota 16 IX):

Wyjechaliśmy sprzed budynku szkoły około godziny 21.00, 15  września 2023 roku. Na miejsce zakwaterowania –  ,,Dom Misyjny" ul. Kujawska 50/52, Sopot – Kamienny Potok, dotarliśmy około godziny 7.00  w sobotę. Po śniadaniu, zakwaterowaniu dzieci w pokojach i rozpakowaniu bagaży, wybraliśmy się z grupą uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Sopocie na zwiedzanie miasta.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na słynne, najdłuższe w Europie, drewniane Sopockie Molo. 

Spacerowaliśmy po ulicach Sopotu, w tym po słynnym Monciaku. Po zakupieniu pierwszych pamiątek i zjedzeniu lodów, wróciliśmy plażą do ośrodka.

Po obiadokolacji dzieci miały czas na odpoczynek i zabawę na plaży.

2 dzień (niedziela 17 IX)

Po śniadaniu pojechaliśmy autokarem do Gdańska Oliwy. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego, w czasie którego towarzyszyli nam nauczyciele ze szkoły partnerskiej. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu, udaliśmy się do Katedry Oliwskiej, gdzie, obok zwiedzania,  uczestniczyliśmy także w niedzielnej mszy św. 

W godzinach popołudniowych,  po obiadokolacji zawitał do nas Prezydent Sopotu, Pan Jacek Karnowski i zabrał nas na wspólne zwiedzanie Opery Leśnej i Ergo – Areny. Dzieci otrzymały pamiątkowe prezenty. Wieczorem dzieci miały czas wolny na wspólne zabawy na plaży.

3 dzień (poniedziałek 18 IX)

Po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem w dwugodzinną podróż na Półwysep Helski. W drodze towarzyszył nam pan przewodnik, który opowiadał o mijanych miejscach. Na Helu  zwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża, a następnie udaliśmy się do Fokarium, gdzie braliśmy udział w pokazie karmienia fok i ich treningu medycznym. Po pokazie uczestniczyliśmy w zajęciach  edukacyjnych Błękitnej Szkoły na temat fok bałtyckich.

W czasie zajęć każdy miał okazję przez chwilę poczuć się jak foka, „nurkując” w misce
z chłodną wodą i jednocześnie mierząc tętno i zawartość tlenu w organizmie za pomocą pulsoksymetru. Poznaliśmy przystosowania fok do życia w zimnych wodach, ich zwyczaje
i zagrożenia. Po przerwie na lody, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sopotu. Po wieczornej obiadokolacji, tradycyjnie już wybraliśmy się na krótki relaks na plaży.  

4 dzień (wtorek 19 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się autobusem do gdyńskiego Akwarium, gdzie uczestniczyliśmy
w warsztatach edukacyjnych na temat fauny i flory Bałtyku. Poznaliśmy położenie geograficzne Bałtyku, jego charakterystykę oraz stopień zasolenia. Pod mikroskopem poznaliśmy dokładną budowę bałtyckich krewetek oraz nauczyliśmy się rozpoznawać
4 gatunki bałtyckich małży. Po zajęciach zwiedzaliśmy Akwarium, w którym mogliśmy zobaczyć faunę morską z całego świata – od miniaturowych meduz, poprzez płaszczki
i węgorze elektryczne, aż po żyjące w głębinach szkaradnice, których mało wprawne oczy nie odróżniały od otoczenia. 

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do szkoły partnerskiej projektu, czyli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Sopocie, na spotkanie z uczniami
i nauczycielami. Powitała nas pani dyrektor Małgorzata Gładysiewicz oraz koordynator projektu, pani Małgorzata Karnowska. Poznaliśmy historię szkoły oraz sylwetkę jej patrona – Władysława Sikorskiego. Następnie zwiedziliśmy budynek szkoły, zjedliśmy obiad w szkolnej stołówce oraz uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, wykonując pamiątkowe „drzewka szczęścia”. Po zajęciach, wspólnie z panią dyrektor, panią koordynator oraz sopockimi nauczycielami, przeszliśmy spacerem na plażę. Po grach i zabawach w piasku, udaliśmy się na wspólną kolację w góralskiej karczmie przy plaży. Po kolacji był jeszcze czas na swobodny odpoczynek i plażowe zabawy. 

 

5 dzień (środa 20 IX) 

Po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Gdyni na Skwer Kościuszki.  Po spacerze Skwerem Kościuszki udaliśmy się do Centrum Nauki Eksperyment. Tam dzieci spędziły ponad dwie godziny wykonując wiele ciekawych i czasami zaskakujących eksperymentów i doświadczeń naukowych, łącząc naukę z zabawą na 5 tematycznych wystawach interaktywnych. Poznaliśmy jak działa ludzkie ciało, jak wygląda świat pod mikroskopem, uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy. Odważni mogli spróbować swoich sił w symulacji jazdy samochodem, a także przekonać się, jak niełatwą sztuką jest poruszanie się na wózku dla niepełnosprawnych. Zgłębialiśmy prawa fizyki i poznawali proces ewolucji świata. 

Po obiedzie wybraliśmy się z przewodnikiem na dłuższy spacer plażą do Gdyni Orłowa, aby obejrzeć tamtejsze klify i molo. Po powrocie, również plażą, był jeszcze czas na odpoczynek
i zabawy na plaży.

 

6 dzień (czwartek 21 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się wraz z przewodnikiem kolejką SKM do stacji Gdańsk Śródmieście. Pierwszy punkt programu w Gdańsku, to Gdański Teatr Szekspirowski, a w nim warsztaty oraz zwiedzanie teatru. Następnie zwiedzaliśmy Starówkę, zwaną w Gdańsku Głównym Miastem oraz Bazylikę Mariacką, nazywaną często „Koroną Gdańska”, która jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Była ona budowana była etapami przez 159 lat. 

Później wizyta w Narodowym Muzeum  Morskim i zabawy interaktywne, ukazujące życie na statku oraz rejs z Gdańska do Sopotu. Po zejściu na ląd na Sopockim Molo poszliśmy na krótki spacer po Monciaku i po plaży. Był czas na ostatnie zabawy na plaży i pożegnanie z Morzem. 

Czas po popołudniowej obiadokolacji był przeznaczony na pakowanie bagaży i porządkowanie pokoi. Dzieci otrzymały suchy prowiant oraz wodę i około godziny 20.00 wyruszyliśmy
w drogę powrotną do Zakopanego. Na miejsce dotarliśmy bezpiecznie około godziny 6 rano 22 września.