Podsumowanie wyjazdu do Sopotu 20-27.09.2019

W dniach 20 – 27.09.2019r. uczniowie z klas piątych naszej szkoły, w ramach projektu edukacyjnego „Od Bałtyku do Tatr i nazad”, po raz czwarty wyjechali do Sopotu. Projekt ten jest realizowany w obydwóch  miastach partnerskich Zakopane i Sopot przez szkoły partnerskie Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem i Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Sopocie przy wsparciu gminnych władz.  Wyjazd naszych uczniów nad morze zawsze odbywa się we wrześniu. Również w tym roku program wyjazdu był bardzo bogaty i został całkowicie zrealizowany gdyż znakomita pogoda sprzyjała wielu aktywnościom. Uczniowie zobaczyli wiele ciekawych miejsc i brali udział w różnych zajęciach edukacyjnych.

Sobota to dzień przyjazdu i zapoznania się z miastem Sopot. Spacerowaliśmy alejkami na molo i na Monciak. Po południu był również spacer brzegiem morza i zabawy na plaży.

W niedzielę pojechaliśmy do Zoo w Gdańsku Oliwie, braliśmy udział we Mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej, spacerowaliśmy po Parku Oliwskim. Po południu razem z Panem Prezydentem Jackiem Karnowskim, koordynatorem projektu Panią Małgorzatą Karnowską i dyrektorem szkoły Panią Małgorzatą Gładysiewicz zwiedzaliśmy Ergo-Arenę i Operę Leśną. Pan Prezydent opowiadał nam o Sopocie i porównywał obydwa miasta. Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe upominki.

Poniedziałek, to dzień wycieczki na Półwysep Helski. Zwiedzaliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża, braliśmy udział w karmieniu fok w fokarium oraz mieliśmy warsztaty, na których dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji o rodzajach fok, o ich życiu oraz o różnych zagrożeniach.

We wtorek byliśmy w naszej szkole partnerskiej. Tam wysłuchaliśmy prelekcji o patronie ich szkoły - generale Władysławie Sikorskim, zwiedziliśmy szkołę oraz braliśmy udział w zawodach sportowych zorganizowanych na szkolnym patio. Po południu zostaliśmy zaproszeni do Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Tam dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o tym sporcie oraz zostaliśmy poczęstowani pyszną kolacją z deserem.

W środę pojechaliśmy do Gdyni. Tam w Akwarium Gdyńskim braliśmy udział w zajęciach „Fauna i flora Bałtyku” oraz oglądaliśmy wszystkie akwaria i wystawy. Po spacerze Skwerem Kościuszki pojechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment. Tam ponad dwie godziny świetnie bawiliśmy się eksperymentując w różnych dziedzinach. Po południu miło spędziliśmy czas w sopockiej bibliotece multimedialnej tzw. Sopotece.

W czwartek pojechaliśmy SKM-ką do Gdańska. Tam w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zwiedzaliśmy cały budynek oraz braliśmy udział w zajęciach na temat Teatru Elżbietańskiego i znakomicie bawiliśmy się podczas zabaw integracyjnych. Po spacerze głównymi ulicami miasta popłynęliśmy statkiem do Sopotu. Wieczorem czekała nas podróż powrotna do Zakopanego.

Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Teraz czas na podsumowanie i opis jednego wybranego dnia. Czekamy na prace do 15 października.